Pisarze fantasy

Jeżeli chodzi o fantastykę, to trzeba przyznać, że ten gatunek ma się całkiem dobrze. Zarówno, jeżeli chodzi o pisarzy zagranicznych, jak również tych, którzy związani są z naszym rodzimym rynkiem czytelniczym. Każdego roku w księgarniach ukazują się różnego rodzaju książki z tego gatunku, które opowiadają o losach najróżniejszych bohaterów. Jakich autorów można spotkać na rynku, jeżeli chodzi o polską fantastykę? Jednym z nich jest Radek Rak, a drugi to doskonale już znany Andrzej Sapkowski.

Radek Rak

Jeżeli porównamy pana Raka z panem Sapkowskim, to wiadomo, że jednak twórca Wiedźmina cieszy się większą sławą. Nie ma się czemu dziwić, bo kiedy Wiedźmin po raz pierwszy pojawił się na świecie, to Radek Rak dopiero przyszedł na ten świat. To bardzo młody twórca, który urodził się w 1987 roku. Pochodzi z Dębicy, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące w klasie o profilu biologiczno – chemicznym. Nic dziwnego, bowiem zaraz po zdaniu matury udał się do Lublina, gdzie rozpoczął naukę na studiach, aby móc zostać lekarzem weterynarii. Cel udało mu się osiągnąć i dzisiaj Rak praktykuje w Krakowie. Oprócz tego Radek Rak jest wielkim pasjonatem pisania i świata fantasy. W pierwszej kolejności swój talent objawiał na forach internetowych, gdzie krótkie opowiadania pisał pod pseudonimem Ajwenhoł. Dopiero potem przyszła propozycja, aby publikować swoje opowiadania w takich gazetach, jak Nowa Fantastyka. Do dzisiaj na swoim koncie ma on wiele opowiadań, których tytuły brzmią m.in.”Czarne światy”, “Oswoić noc”, “Kraina piasku”, “Pełnia światła”. Należy wspomnieć, że za jedną ze swoich książkę Rak otrzymał literacką Nagrodę Nike, czyli jedno z najważniejszych wyróżnień, jeżeli chodzi o pisanie książek w naszym kraju. Nie napisał jeszcze wielu książek, ale na pewno jeszcze tego dokona, dzięki czemu sławą i dorobkiem literackim będzie mógł dorównać Sapkowskiemu.

Andrzej Sapkowski

O nim właściwie nie trzeba mówić dużo, bowiem każdy doskonale go zna. To honorowy obywatel miasta Łódź z którym jest związany od początku swojego życia. Podobnie, jak Rak w pierwszej kolejności tworzył dla Nowej Fantastyki. Na fali popularności postanowił zebrać wszystkie opublikowane wcześniej opowiadania o Wiedźminie i wydać je pod postacią sagi. W ten oto sposób powstała kilkutomowa saga, która od wielu, wielu lat cieszy się wielką popularnością. Sapkowski ma na swoim koncie również inne książki, ale żadna z nich nie pobiła swoją popularnością Geralta z Rivii, czyli Wiedźmina.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com